ПОЧИНАЛ РОДНИНА С ДЪЛГОВЕ. ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО. КАК И КОГА?

ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 1 от 2016 г. на ВКС-ОСНК по ТД №1 от 2016г.
16.07.2024
Име на фирма
КАК ДА ИЗБЕРЕМ ИМЕ НА ФИРМАТА?
23.08.2024

починал роднина, отказ от наследство, дългове

Отказът от наследство е едностранно неоттегляемо волеизявление на наследника, с което той отказва да приеме полагащия му се дял от наследството на починалия /наследодател/.

Всеки отказ от наследство обхваща съвкупност от наследими права (имуществени, неимуществени, такива с комплексен характер) и задължения на наследодателя.

Съгласно Закона за наследството наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.

Наследникът не е обвързан от срок, в който следва да заяви своя отказ от наследство. Ако се забави твърде дълго, обаче, всеки, който има интерес, може да поиска от съда да определи срок, в който наследникът следва да заяви дали приема или се отказва от наследството. Отказ от наследство се прави преди наследството да бъде прието (като следва да имаме предвид, че наследството се смята за прието, дори, ако ползвате имота на починалия, платите негово задължение или теглите пари от сметката му).

Не е възможен частичен отказ от наследство . Не е възможно и частично приемане.

КАКВО Е НЕОБХОДИМО, ЗА ДА СЕ НАПРАВИ ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО?

Отказ от наследство може да се направи със заявление до районния съд, по последния постоянен адрес на починалото лице. Необходимо е да бъде извършена нотариална заверка на подписа върху заявлението, да бъде заплатена държавна такса, както и да бъдат приложени други документи.

Отказът от наследство се вписва в особена книга на съда, след като се разгледа от съдия. След произнасянето му със съдебен акт се издава удостоверение.

Отказът на един от наследниците води до уголемяване на дяловете на останалите наследници, които са от същото коляно, като отказалия се. Това е много важна подробност, за която следва юрист да Ви даде детайлно описание!

Важно е да се знае, че при отказ от наследство кредиторите на лицето, което се е отказало от него, могат да искат унищожаване на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществото на наследника.

Този конститутивен иск се предявява в едногодишен срок от узнаването на отказа, но не по – късно от три години след отказа и за да бъде уважен не се изисква субективен елемент – знание за увреждането.

Ако получите препис от искова молба на това основание, следва веднага да потърсите адвокатска помощ!

Настоящият материал е изготвен от екипа на Адвокатско дружество „Митов § Партньори” и не представлява правна консултация. Целта на материала е да предостави обща информация и разяснения. Повече информация и връзка с екипа на Адвокатско дружество „Митов § Партньори” намерете тук.