Депутатите в Народното събрание застанаха в една позиция по даден обществено значим проблем. Става дума за опитите за възпиране на непристойното поведение на някои от страните в съдебната зала, както и отправянето на обиди и нецензурни думи в част от жалбите и исковите молби до съда.
В сряда 05.02.2020г. народните представители единодушно гласуваха „за“ приемането на изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които в закона да бъде записано, че при употребата на такъв език даденото процесуално действие ще се смята за неизвършено, а предявеният иск за недопустим.
„Употребата на недопустим съдебен език не разкрива просто и само липсата на възпитание у извършителите на подобни действия, съответно подателите на подобни актове. Често използването на непристойни изрази е показателно за случаи, при които страната всъщност не търси реална защита и съдействие за упражняването на свои права, а действията й по сезиране на съда основно са насочени към причиняване на вреда на насрещната страна или към нарочно затруднение на работата на съда. Ползването на такъв език и последващото непристойно поведение в съдебната зала при разглеждане на делата може да се определи като грубо неуважение към правосъдието, защото то противоречи на самата идея за търсене на защита от съда“, така беше мотивирано искането за измененото на ГПК.
В частност, по отношение на исковите молби, съдържащи груби или нецензурни думи, обиди или заплахи, законопроектът предвижда съдът да връща подобни молби, с изключение на случаите, в които тези думи касаят основанието на иска. Въвежда се и възможността против връщането да се подаде частна жалба.
Припомняме, че в същата посока – ограничаването на непристойно поведение на някои страни в процеса – бяха приети и изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ).
Не само депутатите, но и цялата юридическа общност, се обяви против подобни неприемливи действия на жалбоподатели и ищци. На 27 януари и Съдийската колегия на ВСС дебатира по този повод, като обсъди идеите на столични съдии за други промени в ГПК. В тях темата за непристойното поведение също беше засегната, като се предложи промяна в чл. 130 ГПК, като в ал. 2 се запише, че „искът е недопустим, когато чрез подаването му се цели очевидна злоупотреба с права или при подаването му са използвани обидни думи и изрази, насочени пряко към съда или страните, като по този начин се цели да се засегне в значителна степен тяхното лично достойнство, като въпреки указанията на съда до ищеца да преустанови използването на тези изразни средства, той продължи с използването им“.